"Znate šta će uskoro biti vrhunac istine? Fotografija u boji, a na to nećemo dugo čekati. A vi bi ste hteli da jedna inteligentna osoba mesecima muči da bi stvorila iluziju da radi isto tako dobro kao jedan vešto napravljen mali aparat."
reče Pol Gogen (Paul Gaguin) davne 1895.
Fotografija je ubedljivo pokazala - da cilj uljane slike nije u bukvalnom prenošenja oblika iz života već u stvaranju samostalne i lične stvarnosti. Objektiv usmeren ka spoljašnjem svetu, slikarevo oko ka slici kao površini koju treba organizovati. Priroda je naučila impresioniste, otkrivala im je tajne i zakone, pokazala da stvarnost nije statična već promenjiva, zavisno od ideje i doživljaja koji se u nju projektuju.
Između pejzaža, platna i umetnika uspostavljen je spontan direktan odnos, odbačena su stara akademska sredstva. Slikar nije više slikao ono što vidi, nego ono što je naučio da vidi, njegovo opažanje zasnivalo se na naučnom saznanju i ličnom iskustvu.
Slikati prirodu nije više značilo doslovno preneti njen oblike na platno, nego oponašati prirodu, smisao slike pronađen u onome što je između oblika preneseno u znakovima koji će posmatrača uvesti u imaginaran svet u kojem se nalazi umetnikova misao. Dakle, priroda i slika su dve stvarnosti između kojih može ali i ne mora biti znak jednakosti. Slikarstvo je postavljeno kao istraživanje zatvorenog sistema vrednosti.
Moderna umetnost nesumljivo počinje imenom tri značajna umetnika:Paul Gauguin, Vincent Van Gogh i Paul Cezanne. Način i pristup kojim su prišli likovnoj problematikici pružio je temelj na čijim su se osnovama gradili mnogi umetnički pravci.Umetnički put Gogena počinje postimpresionizmom a završava simbolizmom, gde svojim radom utiče na nabiste, foviste, ekspresioniste.
Tekst inspirisan nepromišljenim pitanjima. Bez iluzija da će uticati na razumevanje onog što pita.
No comments:
Post a Comment